Rotary Club of Clare, South Australia  |  District 9500
         
    Home      Club History Club Projects Present Board Art Exhibition Contact Details


Find us on Facebook Art Exhibition


The annual art exhibition is held in conjunction with the Clare Valley Gourmet Event (see Clare Valley Regional Tourism site for details).  Artists Australia-wide have entered this competition.  The value of prizes exceeds $15,000 over nine categories.    

2015 art exhibition awards - some of our winners :      ( Click here for previous years winners )
 
  2015 Gabby O'Sullivan Award
 2015 Gabby O'Sullivan Award
"Self Portrait"  by Henry Cockington
2015 Best in Exhibition
 2015 Best in Exhibition
"The First Drop"  by Andrew Quixley
2015 Clare Valley Acquisition
 2015 The Clare Valley Prize
"Serious Side of our Mayor" by B McInerney
 
2015 Outdoor Sculpture
 2015 Outdoor Sculpture
" Michael"  by Tony DeSouza
2015 Watercolour
 2015 Water Colour & Gouache
 " Sunset near Clare" by A Ramachandran
 
 
 
   Next Art Exhibition Dates
   
     
 When: 13 - 19 May 2016
 Where: Clare Town Hall, Main North Road, Clare
 Times: Friday  13 May   6.00 pm Gala Opening
  Saturday  14 May   9.00 am to 5.00 pm
Sunday  15 May 10.00 am to 5.00 pm
Monday  16 May 10.00 am to 5.00 pm
Tuesday  17 May 10.00 am to 5.00 pm
Wednesday  18 May 10.00 am to 5.00 pm
Thursday  19 May 10.00 am to 12.00 noon
  Entry costs: Exhibition $3, Gala Opening $15
 

Sponsors for this event are always welcome. For information on sponsorship packages please contact Ian by email or telephone
08 88422173.

 
 
 Artists Entry Information

Adobe PDF file - you will need Adobe Acrobat Reader    Conditions of Entry 2016

Adobe PDF file - you will need Adobe Acrobat Reader     Entry Form 2016
 
Adobe PDF file - you will need Adobe Acrobat Reader     Categories and Prizes 2016
 

  > SUBSCRIBE to receive email updates on our Art Exhibition
 
 SOLD paintings & works at the 2016 Art Exhibition
A list of sold paintings and works will be updated at the end of each day during the exhibition.  Artists may check the SOLD list (pdf) which is available for download here.
 
 
 
2014 Sponsors
 
 
   Annual Winning Artists    
 
See the list of the prize winners and the Judge's commendations below.  For a quick reference, click on the year required below:
 
   2015 Winners
 2014 Winners
 2013 Winners
 2012 Winners
 2011 Winners
 2010 Winners
 2009 Winners
 2008 Winners
 2007 Winners
 
2006 Winners
2005 Winners
2004 Winners
2003 Winners
2002 Winners
2001 Winners
2000 Winners
1999 Winners
1998 Winners
 

2015 Art Exhibition Winners 2015 Best in Exhibition
 "Best in Exhibition 2015"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Andrew Quixley The First Drop
The Clare Valley Belinda McInerney The Serious Side of our Mayor
Oil & Acrylic Marie Parsons Pomegranates
Water Colour & Gouache Alan Ramachandran Sunset near Clare
Pastel Malcolm Craig Juice of the Vine
Drawing Tony Smith River Gums under Moonlight
Sculpture Outdoor Tony DeSouza Michael
Sculpture Indoor Tony DeSouza Resting Place
Youth Under 18 Joel Plevin Rainbow Parrots
Junior Under 12 Keira Scott Keira’s Cats
Gabby O'Sullivan Award Henry Cockington Self Portrait
Youth Encouragement Award Under 18 Brianna Moon Spring
  Caitlin McElroy Hand Study
  Doohan Pattison The Struggle 2
Junior Encouragement Award Under 12 Elizabeth Stringer The Beach
  Caed Scott My City
  Mitchell Quinton Running Away
People's Choice    
 
2014 Art Exhibition Winners Best in Exhibition 2014
 "Best in Exhibition 2014"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Julie Sandercock Garland of Flowers (3 pieces)
The Clare Valley Lise Temple Distant Hills
Oil & Acrylic Herburt Marek Broughton River
Water Colour & Gouache Alan Ramachandran Morning Light
Pastel Suzie Riley Texture Like Sun
Drawing Kate Castley Osiepna Maber (Good Friend)
Sculpture Outdoor Julianne Pulford Totems: Ochre, Animals, Blues
Sculpture Indoor Gerhard Ritter The Laugh
Youth Under 18 Ellie Weckert One Last Roll
Junior Under 12 Caed Scott Clare Courthouse & Library
Gabby O'Sullivan Award Belle Sternal Untitled
Youth Encouragement Award Under 18 Henry Cockington Charcoal Story
  Amy Menadue Untitled
  Emily Lymburn Owl
Junior Encouragement Award Under 12 Shayna Kastelyn Flowing Tree
  Zinnia Weight Monkey
  Lily Pedersen Fairy Window
People's Choice Jos Coufreur Dog

2013 Art Exhibition Winners Best in Exhibition 2013
 "Best in Exhibition 2013"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Marie Parsons Witchelina Bush Garden
The Clare Valley Chris Alway Turquoise & Champagne
Oil & Acrylic Roe Gartelmann Waiting
Water Colour & Gouache Alan Ramachandran Autumn Burn
Pastel Margaret McEntree In Warren Gorge
Drawing Trevor Newman Bianca
Sculpture Outdoor Jayne Lane Self Portrait
Sculpture Indoor Judy Manning Birds in the Tree
Youth Under 18 Caitlin Gregory Elementary Rose
Junior Under 12 Kiera Scott Wattle
Gabby O'Sullivan Award Belle Sternal Self Portrait
Youth Encouragement Award Under 18 Sarah Schollich Every Girl's Crush
Belle Sternal Untitled
  Emma Denholm Kookaburra Laugh
Junior Encouragement Award Under 12 Lily Pedersen House on the Hill
  Amy Menadue The Easter Egg
  Tate Manning Quack Quack
People's Choice Peter Wallfried Looking to Tie Up
2012 Art Exhibition Winners
 "Best in Exhibition 2012"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Jamie Prosser Twin Tanks near Goolgowie
The Clare Valley Pam O’Malley Neagle Rock Clare
Oil & Acrylic Harry Sherwin Fenceline, Burra Gorge
Water Colour & Gouache Roe Gartelmann Central Desert
Pastel Marie Parsons The Bend Garden
Sculpture Outdoor Jackie O'Keefe Persian
Sculpture Indoor Judy Manning Birds in the Tree
Youth Under 18 Belle Sternal Ruby Red Lips
Junior Under 12 Amy Kynoch Bootshine
Gabby O'Sullivan Award Joel Plevin Lincoln Marina
Youth Encouragement Award Under 18 Isobel Lymburn Still Life
Wynne Plug-Bendt Dolls
Junior Encouragement Award Under 12 Karri Thomas Crystal
  Bailey Wetherall Titanic
People's Choice Hans Koppan Salisbury Wetlands
2012 Judges Commendations - >> download pdf file
2011 Art Exhibition Winners 2011 Best in Exhibition
 "Best in Exhibition 2011"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Lise Temple Golden Vineyards
The Clare Valley John Hamilton On Road to Clare
Oil & Acrylic Eugene Casey Daniels Road No 1
Water Colour & Gouache Coralie Armstrong Heysen Trail to Kings Head
Pastel Margaret McEntee The Suns last Touch
Photography and Other Media Greg Tansel Skilly in Silhouette
Sculpture Tye Manning Grazing
Youth Under 18 Blake Griffiths Al
Junior Under 12 Karri Thomas Twin Lambs
Gabby O'Sullivan Award - shared Rebecca Read Golden Season
  Fynn Manning Apple Tree
Peoples Choice Peter Chaplin St Peters Basilica
2011 Judges Commendations - >> download pdf file
2010 Art Exhibition Winners 2010 Best in Exhibition
Clare & Gilbert Valley Mayor with "Best in Exhibition 2010"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Marie Parsons Anne-Maries Window
The Clare Valley Janice Wilson Brook's Lookout
Oil & Acrylic Roland Weight Emu and Quandong
Water Colour & Gouache Peter Chaplin Martindale Charm
Pastel Murray Edwards Stormy Weather
Photography and Other Media Leah Chidgey Deep in Thought, Spain
Sculpture Roland Weight Mygalomorph
Youth Under 18 - shared between Amy Lymburn They Took Them Away
  Rebecca Read Check Mate
Junior Under 12 Anishaa Somers Dragon of Ice
Gabby O'Sullivan Award Blake Griffiths Untitled
Peoples Choice Pippa Chapman Classical Red

 
2009 Art Exhibition Winners 2009 Best in Exhibition
Winning artist with "Best in Exhibition 2009"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition John Lacey Early Autum Clare
The Clare Valley John Hamilton Heading Home
Oil & Acrylic Trevor Newman The Fallen
Water Colour & Gouache R Willis-Anderson Snow Spider
Pastel Glenys Christopher Windpower
Photography and Other Media Cynthia Jones Eerie Clayton Bay
Sculpture Graeme Shaw Mars Attack Rocket
Youth Under 18 Jessica Scholich Self Portrait
Junior Under 12 Michelle Power Faces in a Crowd
Gabby O'Sullivan Award Riley Schultz Alien
Peoples Choice Hamish McGregor Big Red

 
2008 Art Exhibition Winners
Winning artist with "Best in Exhibition 2008"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Mike Barr Semaphore Holiday
The Clare Valley Chris Crabtree Clare Valley Tryptych
Oil & Acrylic Darren Lochert Dusk Beauty Menglers Hill
Water Colour & Gouache Peter Chaplin Rocking Horse
Pastel Margaret McEntee Last Light Mintaro
Photography and Other Media Tracy Hall The Heartland
Sculpture Jane Lane Oryx
Youth Under 18 Louise Thomas Border Collie Pup
Junior Under 12 - shared between Hamish McGregor Twistie
  Anisha Somers Toowhit Toowhoo
Peoples Choice Alfred Engle The Masters Pride
Gabby O'Sullivan Award Shari Hams Go Junkyard Dog


2007 Art Exhibition Winners
Winning artist with "Best in Exhibition 2007"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Marie Jonsson Harrison We've Been to Bali Too 3
The Clare Valley Harry Sherwin Grape Pickers Wendouree
Naive Audrey Cunningham Still Life
Oil & Acrylic Margaret Tuckey Gammon Ranges
Water Colour & Gouache Coralie Armstrong Habitat of Scrub Wrens and Singing Honeyeaters
Pastel Jen Penglase Along the Avenue
Photography/Other Media Graham Jones Colours of my Autumn
Sculpture Gerhard Ritter Sleeping Newborn
Youth Under 18 Skye Pearce Fran Tick Tock
Tom Maguire Uncle John
Junior Under 12 Nikita Woolcock Dog in the Garden
Gabby O'Sullivan Award Amelia Faulkner Quinces
Youth and Junior Sculpture Luke Burge Slinky


2006 Art Exhibition Winners Vivian Ziersch "Hilltown Run-Off"
Winning artist with "Best in Exhibition 2006"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Vivian Ziersch Hilltown Run-Off
The Clare Valley Harry Sherwin A Day on the Green - Watervale
Oil & Acrylic Harry Sherwin At Leasingham
Water Colour & Gouache Allyson Parsons Nor-west Bend Homestead
Pastel Carol Coventry Sedan Hill
Photography/Other Media Graham Jones Willunga Sunset
Sculpture Rachel Bullen Encroachment
Naive Nita Beard A Home Among the Gum Trees
Youth Under 18 Tom Maguire Grandad
Junior Under 12 Vincent Clancy Untitled
People's Choice Open Allyson Parsons Nor-West Bend Homestead
People's Choice Youth Tom Maguire Grandad
People's Choice Junior Vincent Clancy Untitled


2005 Art Exhibition Winners John Lacey "Autumn Near Clare"
Winning artist with "Best in Exhibition 2005"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition John Lacey Autumn Near Clare
Kirribilly Viticulture Award Lise Temple Salvation Landscape
Oil & Acrylic Suzy Tilley Kaleidoscope of Colour
Water Colour & Gouache Craig Bowyer Farmers Shed
Photography, Pastel & Other Carol Coventry Blyth Plains
Sculpture Loris Waller Grace Darling
Naive Not awarded
Youth Under 18 Madeline Angel Red Hot
Junior Under 12 Tom Maguire Summer

2004 Art Exhibition Winners Vivian Ziersch, "Hill-Pick"
Winning artist with "Best in Exhibition 2004"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Vivian Ziersch Hill Pick
The Clare Valley Harry Sherwin Cricket at Watervale
Oil & Acrylic John Lacey Overlooking Burra
Water Colour/Photography/Other Media Meredith Mayr Wine Cellar
Sculpture Loris Waller Artisan
Naive Marie Jonsson-Harrison Adam & Steve
Youth Under 18 Katherine Dunsford Looking Out
Junior Under 12 Tom Maguire Snake

2003 Art Exhibition Winners Harry Sherwin, "Easter Lilies Watervale"
Winning artist with "Best in Exhibition 2003"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Harry Sherwin Easter Lilies Watervale
The Clare Valley Murray Edwards Mt Horrocks from Corella Hill
Oil Barb Harris The Lonely Midday Shift - Aldinga Washpool
Acrylic Rosemary Honor Perisher
Water Colour & Gouache
Other Media Grant Burford DNA
Sculpture Vivian Ziersch Knott
Naive Art Marie Jonsson-Harrison Tutti Fruitti
Youth Under 18 Renee Rossini I Sit On My Chair
Junior Under 12 Rahni Stephens Pears


2002 Art Exhibitions Winners Patricia Jacka, Mayor of Clare with Marie Parsons's "Roses"
Mayor of Clare with "Best in Exhibition 2002"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Marie Parsons Roses
Clare Valley Work Tim Waller New Trellis Wires
Oil & Acrylic Moona Nookenbah Dancing in the Wind
Water Colour Mardi Martin Venice
Other Media Margaret Ambridge Lifes Tenuous Hold
Sculpture Vivian Ziersch Neds Mum
Naive Art - 20th Century Pauline McPharlin Mixed Doubles
Youth Rachel Bullen Pray Tell

2001 Art Exhibitions Winners Tanya Waters, "Johnsburg Hotel"
Winning artists with "Best in Exhibition 2001"
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Tanya Waters Johnsburg Hotel
Best Contemporary Work Julianne Pulford Bending Woman
Oil & Acrylic Kate Bullen Loading Scrap at Port Adelaide
Water Colour Mary Milton Group
Oil & Acrylic Athanasios Karagiannidis Tropical Landscape 2
Other Media Grant Burford Bright Eyed and Bushy Tailed
Sculpture Graham Kenefick Venus 3
Youth Daniel Winter Cobain
 
 
 
2000 Art Exhibitions Winners  
Category Artist Painting Title
Acquisitive Prize Lyn Day Northern Safari
Oil & Acrylic Richard Musgrave After the Muster
Other Medium Vivian Ziersch Land Fat
Sculpture Graham Kenefick Contemplation

 
 
1999 Art Exhibitions Winners  
Category Artist Painting Title
..... coming soon....
     
 
 

 
 
1998 Art Exhibitions Winners  
Category Artist Painting Title
Best in Exhibition Murray Edwards The Tree
Second Prize Carolanne Wasley
Best Local Artist Harry Sherwin